Usługi dla farmacji i dziedzin pokrewnych

Ostatnie Artykuły

Antidotum na prawo Murphy’ego – FMEA

Jeżeli coś może się popsuć, na pewno się popsuje – w branży farmaceutycznej, gdzie jakość produktu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta, prawo to powinno stanowić solidną podstawę do wdrożenia FMEA, czyli narzędzia Analizy Przyczyn i Skutków Wad. Artykuł opisuje i przybliża metodologię FMEA z perspektywy branży farmaceutycznej.

Pobierz artykuł

Ile udźwignie QP, Andrzej Szarmański, Przemysł Farmaceutyczny, 6/2013

Kiedyś do pewnej firmy zadzwoniła osoba z pytaniem, czy może rozmawiać z Osobą Wykwalifikowaną, czyli QP. Pani w recepcji była zdziwiona i zapytała: „Z jaką osobą wykwalifikowaną? U nas w firmie pracują tylko osoby wykwalifikowane…”. Tę anegdotę można usłyszeć w różnych zakładach farmaceutycznych w coraz to lepszej wersji i wykonaniu. Mimo tego, że nie wszyscy jeszcze, nawet ci pracujący w firmie farmaceutycznej, wiedzą kim jest Osoba Wykwalifikowana, jej obecność u wytwórcy leków jest niezbędna.

Pobierz artykuł

Droga do leku bez skrzyżowań, Andrzej Szarmański, Przemysł Farmaceutyczny, 4-5/2013

Ochrona produktu przed zanieczyszczeniami krzyżowymi jest jednym z priorytetów regulacji GMP. Temat jest bezpośrednio związany z wytwarzaniem różnych produktów na tych samych urządzeniach produkcyjnych. Szybko zmieniające się wymagania prawne coraz wyżej stawiają poprzeczkę dotyczącą zapobiegania kontaminacji, a metodologię postępowania pozostawiają dla przemysłu. Na szczęście wypracowano już podejścia, które mogą być zastosowane w praktyce.

Pobierz artykuł

Koniec epoki nieomylnego menedżera, Andrzej Szarmański, Przemysł Farmaceutyczny, 3/2013

Proces reklamacji powinien tak przebiegać, aby reklamacje się nie powtarzały, to wydaje się oczywiste z punktu widzenia pacjenta i biznesu firmy. Ponieważ, reklamacje związane są z ryzykiem dotyczącym jakości leku i bezpieczeństwa pacjenta, zarządzanie ryzykiem w procesie reklamacji już zaistniało jako najlepsza praktyka w niektórych firmach farmaceutycznych. Zmieniające się regulacje GMP wchłaniają tę praktykę jako obligatoryjny wymóg. Jak go wprowadzić do procesu i jakimi narzędziami się posługiwać? Tego dotyczy artykuł.

Pobierz artykuł

Filozofia antyryzyka, Andrzej Szarmański, Przemysł Farmaceutyczny, 5/2012

Zarządzanie ryzykiem jakości w procesach produkcyjnych to jeden z głównych gwarantów jakości leków i bezpieczeństwa produkcji. Nie wystarczy jedynie świadomość czy ustanowienie wymagań, potrzebne są również narzędzia i metodologia zarządzania ryzykiem, wtedy kiedy w procesie produkcyjnym maja miejsce odchylenia lub błędy, które są ich nieodłącznym towarzyszem.

Pobierz artykuł

Sztuka Zarządzania Jakością, Andrzej Szarmański, Przemysł Farmaceutyczny, 1/2011

Wprowadzenie do zarządzania ryzykiem jakości przybliżające podstawowe aspekty zarzadzania ryzykiem jakości. Dlaczego należy zarządzać ryzykiem jakości? Na czym polega paradygmat oraz koncepcja zarządzania ryzykiem jakości? Na te pytania odpowiada artykuł.

Pobierz artykuł
Klikając przycisk „Wyślij mi artykuł” wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych dla potrzeb marketingowych GMDP Services zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych.
Obiecujemy nie wysyłać spamu i trzymać Twoje dane w bezpiecznym miejscu. Okazjonalnie możesz otrzymać od nas email, ale zawsze będzie opcja, żeby się wypisać.
Wysyłanie...
Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość z linkiem umożliwiającym pobranie artykułu.

Dziękujemy!
Wystąpił błąd.
Spróbuj ponownie.
KONTAKT
Zadzwoń
+48 695 350 380


Napisz
Wypełnij formularz lub wyślij maila